ÖZEL BİLGE ANADOLU LİSESİ 2017 HARVARD MODEL BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KONFERANSINDA


     Bilge Anadolu Lisesi öğrencileri dünyanın en prestijli MUN etkinliği olan Harvard Model Birleşmiş Milletler Konferansına katılmaya hak kazanmıştır. 26 – 29 Ocak 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan konferansta  14 öğrencimiz 9 ayrı komitede, MUN danışman öğretmeni Zeynep AKSU liderliğinde, Bangladeş’i temsil edeceklerdir.  Toplam 40 ülkeden 3200 delegenin  yer alacağı organizasyonda, konferans Sheraton Hotel ve  John B. Haynes Memorial Convention Center’da,  oturumlar ise The Mariott Copley Place’ de yapılacaktır. Öğrencilerimize  güveniyor ve başarılar diliyoruz.

                             

Harvard MUN nedir?

     Bu sene 64. Kez yapılacak olan Harvard Model Birleşmiş Milletler Konferansı, lise öğrencileri arasında gerçekleşen dünyanın en prestijli simülasyonudur. Boston’un merkezinde dört gün süren oturumlarda her okul kendi delegasyonu ile farklı bir ülkeyi temsil eder. Global problemlere çözüm arayan öğrenciler hem akademik hem de sosyal olarak kendilerini geliştirme fırsatı bulurlar. 

                                             Zeynep AKSU               Yeşim Vural SARI          Gürbüz OKTA

                               MUN Danışman Öğretmeni             İng. Bölüm Başkanı      Özel Bilge Anadolu Lisesi Müdürü 

    

  ÖZEL BİLGE ANADOLU LİSESİ HARVARD YOLUNDA

     ‘MUN’ (‘Model United Nations’), Birleşmiş Milletler toplantılarının içerik ve şekil olarak öğrenciler tarafından canlandırıldığı konferanslardır, bir bakıma simülasyondur. Dünyanın dört bir tarafından gelen katılımcı öğrenciler, ‘MUN’ konferanslarında dünya meselelerini tartışarak sorunlara çözüm ararken, kültürel etkileşimi de sağlamış olurlar. Her delegenin, bir ülkeyi temsil ettiği konferanslar Birleşmiş Milletler’de bulunan komiteleri içerir ve ana dil İngilizce’dir. Tipik bir Birleşmiş Milletler konferansı şeklinde geçen MUN konferanslarında; öğrenciler, kendileri için belirlenen ülkelerin birer delegesi olarak Güvenlik Konseyi, Ekonomik ve Sosyal Konsey, Silahsızlanma Komisyonu, Dünya sağlık Örgütü gibi alanlarda dünya gündeminde bulunan global sorunlara çözüm ararlar ve MUN konferanslarının sonuç bildirgeleri, tavsiye niteliğinde Birleşmiş Milletler’e gönderilir.  Bu konferanslar sayesinde delegeler, sorumlu oldukları ülke vasıtasıyla, kişisel ve milli düşünceler dışında uluslararası düşüncelere sahip olup; dünyaya farklı bir bakış açısı kazandırırken, genel kültür seviyelerini de yükseltmiş olurlar.

     Ayrıca MUN; üniversiteler, eğitim kuruluşları ve dünyanın pek çok akademik otoritesi tarafından öğrenciler için en prestijli akademik aktivite olarak kabul edilmektedir. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ile, başta Harvard olmak üzere benzer saygıdeğer üniversiteler tarafından da desteklenmektedir.

     Konferansların sonunda çıkan çözüm önerileri Birleşmiş Milletler’e ulaştırılarak gençlerin bu konulardaki görüşleri bildirilmiş olur. Buna en güzel örnek; Kıbrıs’ın günümüzdeki durumu ve geleceğini şekillendirmiş olan ‘Kofi Annan Planı’nın taslağı ve ana hatlarının bir MUN konferansında yazılmış olduğu gerçeğidir.

     Öğrenciler için en güzel yanı ise; MUN konferanslarına dahil olarak edinilen sertifikalar kişinin CV dosyasında çok önemli bir yer tutmaktadır. Günümüzde de birçok örneği olduğu gibi, MUN aracılığı ile üniversite eğitimini ücretsiz (tam burslu) gören insanlar da mevcuttur.

     MUN konferansları, dünyada ilk kez ‘Harvard University’ ve ‘National Model United Nations’- New York bünyesinde uygulanmaya başlamıştır.1955 yılında ‘Harvard University’ tarafından kurulan Harvard University MUN Kulübü – HMUN ile bugünkü yapısına kavuşmuştur.

     Dünyada her yıl yaklaşık olarak 400-500 adet MUN konferansı düzenlenmektedir. Üniversiteler, liseler, vakıflar ve özel eğitim kuruluşları tarafından düzenlenen ve büyük çoğunluğu İngilizce olmak üzere, diğer dillerde de gerçekleşen bu konferansların her birine konferansın büyüklüğüne bağlı olarak 150 ile 5.000 arasında öğrenci katılmaktadır. MUN konferanslarına, dünya genelinde her yıl pek çok ülkeden bir milyondan fazla öğrenci katılım göstermektedir.