Sorumlu Çocuk Yetiştirmek


  SORUMLULUK SAHİBİ ÇOCUKLAR YETİŞTİRMEK AMA NASIL?


     Her anne baba çocuğunun sorumlu, duyarlı bir insan olarak yetişmesini ister Sorumluluk bilincinin gelişmesi, yaşamın ilk yıllarından itibaren atılan adımlar ile mümkündür. Sorumluluk kazandırmanın ilk adımının çocuğumuza güvendiğimizi her zaman hissettirmek olduğu unutulmamalıdır.

     Arizona Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünün 4-6 yaş arası yapılacak ev işlerinin listesine göre çocuklarımız:

    4 yaş; evdeki hayvanların beslenmesine yardımcı olmak, toz almaya yardımcı olmak, posta kutusuna gelenleri almak, oyun oynarken nerede olacağını ana babasına söylemek, basit bazı yiyeceklerin(mısır gevreği) hazırlanmasında yardım etmek.

    5 yaş; giyecekleri önerileri dikkate alarak seçmek ve kendi başına giyinmek, kirli giyeceklerini sepete atmak, telefona gerektiği şekilde cevap vermek, ayakkabılarını bağlamayı öğrenmek, yatağını düzeltmek, kendi kendine hazırlanmak(saçlarını taramak).

    6 yaş; sebzeleri soymak, giyeceklerini dolaba asmak, bahçedeki yaprakları temizlemek, kendi ayakkabılarını bağlamak, çamaşırlarını katlamak, hava durumuna göre kıyafet seçmek gibi işleri yapabilir.

 

Ayrıca sorumluluk duygusu geliştirmek için;


Öncelikle kendi işlerini yapması, zaman içinde daha ağır sorumluluklar almasını sağlamalıyız.


Aldığı görevleri hakkıyla yerine getiren yetişkinlerin yani bizlerin çocuk açısından model alınacak örnek insanlar olduğumuzu unutmamak gerekir.


Yardım duygusunu pekiştirmek adına başardığı görev için teşekkür etmeli tüm aile önünde teşvik edici cümleler kurmalıyız.


Sorumlu olmayı bir pazarlık haline getirmemeliyiz.


Hatalı yaptığı davranışları eleştirmek yerine,onu incitmeden yavaş yavaş daha iyi sonuçlar elde etmesine yardımcı olmalıyız.


Unutmamak gerekir ki sorumluluk duygusu gelişmiş birey ayakları üzerinde durabilen, bağımsız iş görme kapasitesi yüksek, özgüvene sahip bireydir.